کاربرد هوش مصنوعی در دوربین‌های مداربسته

هوش مصنوعی (artificial intelligence) که همه افراد با کلمه (AI) آن را میشناسند به عنوان یکی از مهم‌ترین فناوری‌های نوظهور، در حال دگرگونی بسیاری از جنبه‌های زندگی بشر است. از وظایف ساده و روزمره تا مسائل پیچیده علمی و صنعتی، هوش مصنوعی با ارائه راه‌حل‌های نوآورانه و کارآمد، مرزهای دانش و تکنولوژی را جابجا می‌کند.هوش مصنوعی هر روز در حال پیشرفت کردن است همچنین کابردهای بسیاری در دوربین های مداربسته دارد و آنها را به ابزارهای امنیتی بسیار قدرتمندتری تبدیل می کند.

در اینجا برخی از کاربردهای هوش مصنوعی که در دوربین‌های مداربسته کاربرد دارند را توضیح میدهیم:

تشخیص چهره

یکی از قابلیت‌های پیشرفته‌ای که در برخی از دوربین‌های مداربسته موجود است، قابلیت تشخیص چهره است. به کمک این قابلیت می‌توان چهره‌ی مربوط به تمامی ترددها را ثبت و در صورت نیاز مرور و بازبینی کرد. اما این قابلیت به تنهایی برای تعیین هویت افراد کفایت نمی‌کند. در واقع این دوربین‌ها فقط چهره افراد را ثبت میکنند اما اطلاعات مربوط به هویت افراد برای آن‌ها قابل شناسایی نیست. نوع پیشرفته‌تری از دوربین‌ها نیز وجود دارند که علاوه بر تشخیص چهره افراد امکان تعیین هویت آن‌ها را نیز دارند. در این نوع از دوربین‌ها تعداد محدودی از افراد به کمک چند تصویر برای دوربین تعریف می‌شوند و سپس دوربین از میان چهره‌های ثبت شده مشخص میکند که چهره مورد نظر شبیه به کدام فرد تعریف شده در سامانه است. بنابراین مفهوم «تشخیص چهره» و «شناسایی چهره» دو موضوع متفاوت هستند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به بلاگ آشنایی با دوربین های تشخیص چهره یا چهره خوان مراجعه کنید.

قابلیت «تشخیص چهره» کاربردهای متعددی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افراد یا مظنونین شناخته شده را شناسایی و شناسایی کنید.
 • مدیریت کنترل دسترسی برای پرسنل مجاز. حرکت و حضور و غیاب کارکنان را پیگیری کنید.
 • با استفاده صحیح از سیستم‌های تشخیص چهره، می‌توانید به طور قابل‌توجهی امنیت و کارایی را در مکان‌های مختلف افزایش دهید.
 • دوربین‌های تشخیص چهره می توانند برای کنترل دسترسی به اماکن مختلف استفاده شوند. به عنوان مثال، می توان از این دوربین‌ها برای کنترل ورود و خروج افراد از یک ساختمان یا یک کارخانه استفاده کرد.

تشخیص اشیاء

یکی از موضوعات پر اهمیت در دوربین‌های نظارتی امکان درک و تشخیص اشیاء موجود در صحنه است. به کمک هوش مصنوعی می‌توان تمامی اشیاء موجود در تصاویر را شناسایی کرد و از آن برای استخراج اطلاعات با ارزش از تصاویر استفاده کرد. اگر شما بخواهید تمامی ترددها همراه با نوع آن در تاریخچه تصاویر ثبت شود به کمک قابلیت «تشخیص اشیاء» این امکان فراهم است و با داشتن این اطلاعات فرآیند بازبینی در محتوای ویدیویی راحت‌تر خواهد بود. به عنوان نمونه فرض کنید لازم باشد در تاریچه تصاویر ضبط شده تمامی ترددهای مربوط به خودروهای باری را پیدا کنید در این صورت تنها با داشتن این قابلیت، چنین امکانی برای شما فراهم است.

تشخیص اشیاء را می‌توان قبل، حین و بعد از وقوع یک اتفاق مورد استفاده قرار داد. قابلیت های بازبینی و امکان بررسی اتفاقاتی را که قبلاً رخ داده است فراهم می کند. برای دقت بیشتر دوربین، قابلیت هشدار را نیز می توان فعال کرد که به ما هشدار دهد، که امکان پاسخگویی به اتفاقی که در حال وقوع است به منظور شناسایی شی مورد نظر عکس العمل نشان می دهد. تشخیص و شناسایی اشیاء نیز کاربردهایی فراتر از تشخیص شی دارد. برای مثال، می‌توان یک هشدار سریع برای یک دوربین خاص در ورودی کارگاه ساختمانی نصب کرد تا اطمینان حاصل شود که همه کسانی که از آنجا عبور می‌کنند چهره و حضور آنها ثبت شود تا شی با ارزشی را حمل نکرده باشند.

 • اشیاء خطرناک مانند سلاح سرد یا گرم.
 • اقلام دزدیده شده یا جابجایی اشیاء مشکوک را شناسایی و هشدار می‌دهد.
 • تشخیص همه‌ي ترددها به همراه نواع آنها

تحلیل رفتار

تشخیص رفتارهای مشکوک: یکی از قابلیت‌های دوربین هوشمند شناسایی رفتارهایی مانند درگیری و سرقت است. تشخیص خودکار این مساله در مراکز عمومی اهمیت بالایی دارد و یا تشخیص خودکار استفاده از اسلحه در بانک‌ها یکی از نیازهای اساسی این اماکن می‌باشد. البته این قابلیت معمولا بسیار پیچیده بوده و در بسیاری از نرم‌افزارهای هوشمدسازی دوربین در دسترس نیست.

 • فعالیت های مشکوک مانند پرسه زدن، دعوا را شناسایی میکند.
 • تجاوز یا ورود غیرمجاز به حریم شخصی را شناسایی میکند و به شما هشدار میدهد.
 • تشخیص و هشدار برای حوادث یا سقوط که خیلی به کمتر شدن حادثه کمک میکند.

تجزیه و تحلیل ویدئو

جستجوی فیلم های آرشیو شده بر اساس چهره ها، اشیاء یا رفتارها قابل دسترسی است همچنین تولید خلاصه های ویدئویی و ارائه گزارش های بصری را میتوان دریافت و گزارش کرد. تجزیه و تحلیل ویدیو فرایندی است که به وسیله آن اطلاعات معناداری از محتوای ویدیو استخراج می شود. این فرایند با استفاده از الگوریتم ها و تکنیک های مختلف هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و پردازش تصویر انجام می شود. در ساده ترین حالت، تجزیه و تحلیل ویدیو می تواند به تشخیص حرکت یا تغییر در حرکت خلاصه شود. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی، امکانات تجزیه و تحلیل ویدیو به طور قابل توجهی گسترش یافته است و می توان از آن برای انجام کارهای پیچیده تری مانند تشخیص چهره، پلاک خودرو، اشیاء و رفتارهای مشکوک استفاده کرد.

دوربین‌های تشخیص پلاک

دوربین تشخیص پلاک (ANPR یا LPR) نوعی دوربین مداربسته است که به طور خاص برای خواندن و ثبت شماره پلاک خودروها طراحی شده است. این دوربین ها از ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار برای شناسایی و استخراج کاراکترهای پلاک در تصاویر یا ویدیوهای ضبط شده استفاده می کنند.

 • ثبت تردد: به کمک این قابلیت پلاک تمامی خودروهای عبوری بدون دخالت انسان و به صورت خودکار خوانده می‌شوند. به عنوان نمونه در ثبت ترددهای یک پارکینگ زمان ورود و خروج خودرو توسط دوربین و بر اساس شماره پلاک ثبت می‌شود.
 • کنترل دسترسی: گاهی لازم است ورودی یک پارکینگ بر اساس شماره پلاک، تنها برای خودروهایی که از پیش در سامانه تعریف شده‌اند باز شود. به کمک دوربین‌های پلاک‌خوان می‌توان دسترسی افراد را برای ورود و خروج محدود کرد.

مدیریت ترافیک

مدیریت ترافیک فرآیندی پیچیده و چند وجهی است که به تنظیم و کنترل جریان حرکت وسایل نقلیه و عابران پیاده در شبکه‌های حمل و نقل می‌پردازد. هدف از این امر، بهبود ایمنی، کارایی و پایداری سیستم حمل و نقل و کاهش ترافیک، آلودگی هوا و زمان سفر است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود هوش مصنوعی بسیاری از مدیریت‌ها راحت شده است.

 • تخلفات ترافیکی مانند سرعت غیرمجاز، دویدن چراغ قرمز یا رانندگی در مسیر اشتباه را شناسایی کنید.
 • کنترل جریان ترافیک و مدیریت ازدحام.
 • داده های ترافیک را برای برنامه ریزی و مدیریت بهتر جمع آوری کنید.

کاربردهای دوربین امنیتی هوش مصنوعی

 دوربین های امنیتی هوش مصنوعی را می توان برای فرآیند‌های مختلف همچنین افزایش امنیت و حریم شخصی اعمال کرد از جمله:

امنیت خانه

افراد می‌توانند برای محل سکونت خود دوربین های امنیتی هوش مصنوعی را برای محافظت از خانه و عزیزان خود در برابر خطر نصب کنند. همچنین دوربین های امنیتی هوش مصنوعی در خانه‌ها می توانند مجرمان بالقوه را بازدارند و احتمال فعالیت مجرمانه را در مناطق تحت نظارت را کاهش دهند. و اگر حرکات غیرعادی یا افراد مشکوک را تشخیص دهند، دوربین‌های امنیتی هوش مصنوعی می‌توانند آلارم‌ها را ایجاد کنند و هشدارهای بدون وقفه را برای کاربران ارسال کنند.

امنیت تجاری

دوربین های امنیتی هوش مصنوعی همچنین می توانند در فرآیند تجاری استفاده شوند. آنها برای تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده و بهبود امنیت مورد استفاده هستند. به عنوان مثال، دوربین‌های امنیتی هوش مصنوعی در تنظیمات می‌توانند رفتار مشتری را ردیابی کنند، ترافیک جمعیت را بشمارند، محصولات پرفروش و پر بازدید را تجزیه و تحلیل کنند و به فروشنده‌ها در بهینه‌سازی فروشگاه‌ها کمک کنند.

دوربین های امنیتی هوش مصنوعی برای شهرهای هوشمند

دوربین‌های امنیتی هوش مصنوعی می‌توانند جزء اساسی ابتکارات شهرهای هوشمند باشند. برای شهرهای هوشمند، دوربین های امنیتی هوش مصنوعی می توانند ایمنی، امنیت و کارایی کلی محیط های شهری را افزایش دهند. به عنوان مثال، می‌توانند به مدیریت ترافیک و همچنین شرایط تصادفات و ترافیک را نظارت کنند، زمان‌بندی چراغ‌های راهنمایی را به نسبت تعداد خودرو‌ها بهینه کنند که منجر به کاهش تراکم ترافیک، بهبود جریان ترافیک و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود. دوربین‌های هوش مصنوعی همچنین می‌توانند وضعیت زیرساخت‌ها مانند پل‌ها، جاده‌ها و ساختمان‌ها را بازرسی و نظارت کنند و هر وقت نیاز به تعمیر و نگهداری داشتند به ما هشدار دهند یا خطرات ایمنی را شناسایی کنند.

مزایای استفاده از دوربین های امنیتی هوش مصنوعی

استفاده از دوربین های امنیتی هوش مصنوعی همانطور که در متن بالا به آن پرداخته شد، کاربرد‌ها و کارایی‌های مختلفی داشتند که هر روز پیشرفت قابل توجهی را به همراه دارد. یکی از مزایای بسیار کارآمد آن این است که الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند تفاوت بین تهدیدهای امنیتی واقعی و تهدید‌های امنیتی غلط تمایز قائل شوند و بار پرسنل امنیتی را کاهش دهند. ثانیاً، دوربین‌های امنیتی Al می‌توانند شناسایی تهدید در زمان حال را به صورت زنده ارائه دهند و سیستم‌ هشدار دهنده را فعال کنند. این ویژگی هوشمند می‌تواند به پیشگیری و پاسخگویی مؤثرتر به نقض‌های امنیتی و حوادث کمک کند.

مهمتر از همه، دوربین های امنیتی هوش مصنوعی می توانند حجم زیادی از داده های ویدئویی را پردازش و تجزیه و تحلیل کنند.

مزایای هوش مصنوعی در دوربین های مدار بسته

افزایش دقت و کارایی: هوش مصنوعی می تواند به طور خودکار فیلم را تجزیه و تحلیل کند و به اپراتورها کمک می کند تا رویدادهای مشکوک را سریعتر و دقیق تر شناسایی کنند.
کاهش خطای انسانی: هوش مصنوعی خطای انسانی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، که می تواند منجر به اطلاعات از دست رفته یا رویدادهای حیاتی ناشناس شود.
امنیت پیشرفته: هوش مصنوعی می تواند به طور موثرتری از جرم جلوگیری کند و به اپراتورها کمک کند تا به حوادث سریعتر واکنش نشان دهند.
کاهش هزینه: هوش مصنوعی می تواند عملیات امنیتی را با کاهش هزینه های عملیاتی و کاهش نیاز به نیروی انسانی بهینه کند.

چالش های هوش مصنوعی در دوربین های مدار بسته

نگرانی های حفظ حریم خصوصی: استفاده از هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته نگرانی هایی را در مورد حریم خصوصی شخصی و سوء استفاده احتمالی ایجاد می کند.
هزینه اولیه: دوربین های مداربسته مجهز به هوش مصنوعی می توانند گران تر از دوربین های سنتی باشند.
تخصص فنی: پیاده سازی و استفاده از هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته ممکن است به تخصص فنی نیاز داشته باشد.

با وجود این چالش ها، هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به ابزاری قدرتمند برای بهبود قابلیت های نظارت و امنیت دوربین های مداربسته است.

کاهش هزینه های امنیتی

دوربین هایی که قابلیت هوش مصنوعی دارند دارای سیستم های تحلیلی هستند که به طور مستقل و بدون نیاز به دخالت اپراتور یا کارگر عمل می کنند.

این امر تأثیر مستقیمی بر هزینه های امنیتی دارد، زیرا نیازی به داشتن کارکنان زیادی از کارکنان امنیتی نخواهد بود، زیرا هوش مصنوعی فرآیندهای نظارت، تجزیه و تحلیل و هشدار را به طور مستقل انجام می دهد.

پیام شما با موفقیت ارسال شد

با تشکر از شما
همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.