تکنولوژی ویدئو آنالیتیک

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته، که به عنوان “تجزیه و تحلیل ویدئو” نیز شناخته می‌شود، یک فناوری پیشرفته است که به دوربین‌های تکنولوژی ویدیو آنالیتیک، که به تجزیه و تحلیل تصویری نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از ابزارها و الگوریتم‌های هوشمند است که به استخراج اطلاعات و بینش از محتوای ویدیو می‌پردازد. این فناوری با استفاده از پردازش تصویر، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، قادر به شناسایی، طبقه‌بندی و ردیابی اشیاء، افراد و رویدادها در ویدیوها است. مداربسته امکانات و قابلیت‌های بیشتری علاوه بر ضبط تصاویر می‌دهد. این تکنولوژی با استفاده از الگوریتم‌ها و نرم‌افزارهای هوشمند، قادر به تحلیل داده‌های تصویری و استخراج اطلاعات مفید از آنها است.

تجزیه و تحلیل ویدیوی هوشمند چیست؟

هدف اصلی تجزیه و تحلیل ویدیو، تشخیص خودکار رویدادهای زمانی و مکانی در ویدیوها است . فردی که به طور مشکوک حرکت می کند، رعایت نکردن علائم راهنمایی و رانندگی، آتش‌سوزی ناگهانی و وجود دود؛ اینها تنها چند نمونه از آنچه یک راه حل تجزیه و تحلیل ویدیویی می تواند تشخیص دهد است. معمولاً این سیستم‌ها نظارت بدون وقفه را انجام می‌دهند که در آن اشیا، ویژگی‌های شی، الگوهای حرکتی یا رفتار مربوط به محیط نظارت شده شناسایی می‌شوند. با این حال، تجزیه و تحلیل ویدیویی همچنین می تواند برای تجزیه و تحلیل داده های قدیمی به منظور مشاهده دوباره استفاده شود.

مراقبت های بهداشتی

از لحاظ بازه زمانی، مؤسسات مراقبت های بهداشتی مبالغ زیادی را در راه حل های نظارت تصویری سرمایه گذاری کرده اند تا از ایمنی بیماران، کارکنان و بازدیدکنندگان خود اطمینان حاصل کنند، در سطوحی که اغلب توسط قوانین سختگیرانه تنظیم می شود. دزدی، ربودن نوزاد و انحراف مواد مخدر برخی از رایج ترین مشکلاتی هستند که سیستم های نظارتی به آن پرداخته اند.

علاوه بر تسهیل وظایف نظارتی، تجزیه و تحلیل ویدیویی به ما امکان می دهد با بهره برداری از داده های جمع آوری شده برای دستیابی به اهداف تجاری، بیشتر پیش برویم . به عنوان مثال، یک راه حل تجزیه و تحلیل ویدئویی می تواند تشخیص دهد که چه زمانی بیمار مطابق با نیاز خود معاینه نشده است و به کارکنان هشدار دهد. تجزیه و تحلیل ترافیک بیماران و بازدیدکنندگان می تواند در تعیین راه هایی برای کوتاه کردن زمان انتظار و در عین حال تضمین دسترسی واضح به منطقه اورژانس بسیار ارزشمند باشد .

نظارت در خانه از افراد مسن یا افرادی که مشکلات سلامتی دارند نمونه دیگری از برنامه هایی است که ارزش زیادی ارائه می دهد. به عنوان مثال، زمین خوردن عامل اصلی آسیب و مرگ در افراد مسن است. اگرچه دستگاه‌های پزشکی شخصی می‌توانند افتادن را تشخیص دهند، اما باید آنها را پوشید و اغلب توسط مصرف‌کننده نادیده گرفته می‌شود. یک راه حل تجزیه و تحلیل ویدیویی می تواند سیگنال های دوربین های خانگی را پردازش کند تا در زمان واقعی سقوط یک فرد را تشخیص دهد. با راه‌اندازی مناسب، چنین سیستمی می‌تواند تعیین کند که آیا یک فرد زمانی که قرار بود دارو مصرف کند یا خیر.

مراقبت های روانی حوزه دیگری است که تجزیه و تحلیل ویدئویی می تواند سهم قابل توجهی در آن داشته باشد. سیستم هایی که حالات صورت، وضعیت بدن و نگاه را تجزیه و تحلیل می کنند، می توانند برای کمک به پزشکان در ارزیابی بیماران ایجاد شوند. چنین سیستمی قادر است احساسات را از زبان بدن و بیان‌های ریز تشخیص دهد و به پزشکان اطلاعات عینی ارائه دهد که می‌تواند فرضیه‌های آنها را تأیید کند یا سرنخ‌های جدیدی به آنها بدهد.

شهرهای هوشمند و حمل و نقل

تجزیه و تحلیل ویدئویی ثابت کرده است که کمک بزرگی در زمینه حمل و نقل است و به توسعه شهرهای هوشمند کمک می کند.

افزایش ترافیک، به ویژه در مناطق شهری، در صورت عدم اتخاذ تدابیر کافی مدیریت ترافیک می تواند منجر به افزایش تصادفات و ترافیک شود. راه حل های آنالیز ویدئویی هوشمند می توانند نقش کلیدی در این سناریو ایفا کنند.

تجزیه و تحلیل ترافیک را می توان برای تنظیم پویا سیستم های کنترل چراغ راهنمایی و نظارت بر ترافیک استفاده کرد . همچنین می تواند در تشخیص موقعیت های خطرناک در زمان واقعی مفید باشد، مانند وسیله نقلیه ای که در یک فضای غیرمجاز در بزرگراه متوقف شده است، شخصی که در مسیر اشتباه رانندگی می کند، وسیله نقلیه ای که به طور نامنظم حرکت می کند یا وسایل نقلیه ای که تصادف کرده اند. در صورت وقوع حادثه، این سیستم ها در جمع آوری شواهد در صورت دعوی قضایی مفید هستند .

شمارش وسایل نقلیه ، یا تمایز بین خودروها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها و غیره، آماری با ارزش بالا تولید می‌کند که برای به دست آوردن اطلاعات بینش در مورد ترافیک استفاده می‌شود. نصب دوربین های کنترل سرعت امکان کنترل دقیق رانندگان را به صورت دسته جمعی فراهم می کند. تشخیص خودکار پلاک خودروها را شناسایی می‌کند که مرتکب تخلف می‌شوند یا به لطف جستجوی بی‌درنگ، وسیله نقلیه‌ای را که به سرقت رفته یا در جنایت استفاده شده است را شناسایی می‌کند.

به جای استفاده از حسگرها در هر فضای پارکینگ، یک سیستم پارک هوشمند مبتنی بر تجزیه و تحلیل ویدئویی به رانندگان کمک می کند تا با تجزیه و تحلیل تصاویر دوربین های امنیتی، مکان خالی را پیدا کنند.

اینها تنها نمونه‌هایی از کمک‌هایی هستند که فناوری تجزیه و تحلیل ویدئو می‌تواند در ساخت شهرهای ایمن‌تر که زندگی در آنها لذت بخش‌تر باشد، انجام دهد.

ورزش ها

خیلی وقت است که داده ها در ورزش وارد شده است. از مربیان فوتبال گرفته تا مربیان شخصی، از ورزشکاران حرفه ای تا مبتدیان، همه از داده ها برای دستیابی به نتایج بهتر استفاده می کنند.

آمار مسابقات فوتبال، مانند مالکیت توپ یا شمارش تعداد پاس‌ها ، به ابزاری پیش‌فرض برای مربیان تبدیل شده است تا عملکرد تیم خود را درک کنند.

درک ژست ورزشکار هنگام تمرین ورزشی برای بهبود تکنیک ضروری است. راه حل های تجزیه و تحلیل ویدیویی می توانند این اطلاعات را در اختیار ورزشکاران یا مربیان قرار دهند تا دستیابی به اهداف خود را آسان تر کنند. همچنین، از اطلاعات ژست می‌توان برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی با درک وجود حرکات مخاطره‌آمیز استفاده کرد.

راه حل های تجزیه و تحلیل ویدیویی نیز می توانند برای درک نحوه بازی حریفان مورد استفاده قرار گیرند. یادگیری بازی آنها می تواند به ساختن شمارنده های موثر برای استراتژی های آنها کمک کند. راه حل ها ممکن است از انتخاب خودکار بازی های مرتبط در یک مسابقه تا ارائه آمار مفید برای درک نقاط ضعف حریف متغیر باشد.

امنیت

نظارت تصویری یک وظیفه قدیمی حوزه امنیتی است. با این حال، از زمانی که سیستم ها به طور انحصاری توسط انسان نظارت می شدند تا راه حل های فعلی مبتنی بر تجزیه و تحلیل ویدئویی، آب زیادی از زیر پل عبور کرده است.

از تکنیک های تشخیص چهره و پلاک (LPR) می توان برای شناسایی افراد و وسایل نقلیه در زمان واقعی و تصمیم گیری مناسب استفاده کرد. به عنوان مثال، جستجوی مظنون در فیلم‌های ویدئویی ذخیره‌شده و بی‌درنگ، یا شناسایی پرسنل مجاز و اجازه دسترسی به یک مرکز امن امکان‌پذیر است .

مدیریت جمعیت یکی دیگر از عملکردهای کلیدی سیستم های امنیتی است. ابزارهای پیشرفته تجزیه و تحلیل ویدیو می توانند تفاوت زیادی در مکان هایی مانند مراکز خرید، بیمارستان ها، استادیوم ها و فرودگاه ها ایجاد کنند. این ابزارها می توانند تعداد تخمینی جمعیت را در زمان واقعی ارائه دهند و در صورت رسیدن یا فراتر رفتن از آستانه، هشدارهایی را ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند جریان جمعیت را برای تشخیص حرکت در جهت های ناخواسته یا ممنوع تجزیه و تحلیل کنند.

در ویدیو بالا، یک سیستم نظارتی برای شناسایی افراد در زمان واقعی آموزش داده شد. این زمینه را برای دستیابی به نتایج دیگر فراهم می کند. فوری ترین: شمارش تعداد افرادی که روزانه از آنجا عبور می کنند. اهداف پیشرفته تر، بر اساس داده های تاریخی، ممکن است تعیین جریان “عادی” افراد بر اساس روز هفته و زمان و ایجاد هشدار در صورت ترافیک غیرعادی باشد. اگر منطقه تحت نظارت فقط برای عابر پیاده باشد، سیستم می تواند برای تشخیص اشیاء غیرمجاز مانند موتورسیکلت یا اتومبیل و دوباره، نوعی هشدار را ایجاد کند.

این یکی از مزایای بزرگ این رویکردها است: سیستم‌های تجزیه و تحلیل محتوای ویدیویی را می‌توان برای تشخیص رویدادهای خاص ، گاهی اوقات با درجه بالایی از پیچیدگی، آموزش داد. یکی از این نمونه ها تشخیص آتش سوزی در اسرع وقت است . یا در مورد فرودگاه ها، هنگامی که شخصی وارد منطقه ممنوعه می شود یا برخلاف جهتی که برای مسافران در نظر گرفته شده است، هشدار می دهد . یکی دیگر از موارد استفاده عالی، تشخیص در زمان واقعی چمدان های بدون مراقبت در یک فضای عمومی است.

در مورد کارهای کلاسیک مانند تشخیص مزاحم، به لطف الگوریتم‌هایی که می‌توانند حرکت ناشی از باد، باران، برف یا حیوانات را فیلتر کنند، می‌توان آن‌ها را قوی انجام داد.

عملکرد ارائه شده توسط تجزیه و تحلیل ویدیوی هوشمند روز به روز در حوزه امنیتی افزایش می یابد و این روندی است که در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

برخی از کاربردهای ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته عبارتند از:

 • شخیص حرکت: این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا در صورت وجود حرکت در محیط تحت نظارت، هشدار دریافت کنید.
 • تشخیص چهره: این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا افراد خاصی را در محیط تحت نظارت شناسایی کنید.
 • تشخیص پلاک: این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا پلاک خودروها را به طور خودکار شناسایی و ثبت کنید.
 • شمارش افراد: این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا تعداد افراد حاضر در یک محیط را به طور خودکار شمارش کنید.
 • تشخیص اشیاء: این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا اشیاء خاص مانند سلاح یا چمدان را در محیط تحت نظارت شناسایی کنید.
 • تشخیص رفتار مشکوک: این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا رفتارهای مشکوک مانند پرسه زدن یا دویدن را در محیط تحت نظارت شناسایی کنید.
 • طبقه‌بندی تصویر: دسته‌بندی تصویر را از میان مجموعه‌ای از دسته‌های از پیش تعیین‌شده (مانند ماشین، شخص، اسب، قیچی، مجسمه) انتخاب کنید.

مزایای استفاده از تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته عبارتند از:

 • افزایش امنیت: این تکنولوژی می‌تواند به شما کمک کند تا جرایم را قبل از وقوع آنها پیشگیری کنید.
 • بهبود راندمان: این تکنولوژی می‌تواند به شما کمک کند تا وظایف نظارتی را به طور خودکار انجام دهید و در زمان و منابع خود صرفه‌جویی کنید.
 • کسب اطلاعات: این تکنولوژی می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات ارزشمندی در مورد محیط تحت نظارت خود بدست آورید.

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته در حال حاضر در طیف وسیعی از کاربردها از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

 • امنیت و نظارت: این تکنولوژی به طور گسترده‌ای در مکان‌های عمومی مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن، مراکز خرید و بانک‌ها برای افزایش امنیت استفاده می‌شود.
 • مدیریت ترافیک: این تکنولوژی برای نظارت بر ترافیک و بهینه‌سازی جریان ترافیک استفاده می‌شود.
 • تولید: این تکنولوژی برای نظارت بر خطوط تولید و بهبود راندمان تولید استفاده می‌شود.
 • این تکنولوژی برای تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان و بهبود تجربه خرید استفاده می‌شود.

با پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی، تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته نیز در حال پیشرفت و توسعه است. در آینده، این تکنولوژی قادر خواهد بود تا وظایف پیچیده‌تری را انجام دهد و اطلاعات ارزشمندتری را در اختیار کاربران قرار دهد.

نتیجه

راه حل های تجزیه و تحلیل ویدیویی برای کمک به ما در انجام وظایف روزانه بسیار ارزشمند است. تعداد زیادی از بخش‌ها وجود دارند که می‌توانند از این فناوری بهره‌مند شوند، به‌ویژه که پیچیدگی برنامه‌های بالقوه در سال‌های اخیر در حال افزایش است.

از شهرهای هوشمند، تا کنترل‌های امنیتی در بیمارستان‌ها و فرودگاه‌ها، تا ردیابی افراد برای خرده‌فروشی‌ها و مراکز خرید، حوزه تجزیه و تحلیل ویدیویی فرآیندهایی را امکان‌پذیر می‌کند که به طور همزمان برای انسان مؤثرتر و خسته‌کننده‌تر و برای شرکت‌ها هزینه کمتری دارند .

پیام شما با موفقیت ارسال شد

با تشکر از شما
همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.